Aukštas kraujospūdis – klastinga liga, kurios dažnai žmonės net nepajaučia, tačiau tai kenkia kraujagyslėms ir širdies darbui. Išsami medicininė statistika rodo, kad tik 50 procentų asmenų, sergančių arterine hipertenzija, žino, kas tai per liga ir kokios yra jos pasekmės.
Bendradarbiaudami su Tarptautine hipertenzijos draugija, bendrovė „Eurovaistinė“ visą gegužės mėnesį kvietė pasirūpinti savo širdies sveikata, susipažinti su širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniais, jų prevencijos priemonėmis ir nemokamai atlikti reikiamus tyrimus.
Visose „Eurovaistinėse“, Trakų pusmaratonio metu ir LR Seimo rūmuose, žmonėms buvo matuojamas kraujo spaudimas. Socialinio projekto pavadinimu „Išgirsk savo širdį“ metu siekta patikrinti kraujospūdį bent 3000 žmonių.
Kampanijos metu Vilniuje, Savanorių prospekte esančioje vaistinėje, moteriai po pamatuoto kraujo spaudimo teko kviesti net greitąją pagalbą. Vaistinės vedėja Rasa Dikčiuvienė pasakoja, kad klientės kraujospūdis buvo visiškai išsiderinęs.
Minimu atveju greitoji pagalba moterį išvežė į ligoninę, o padarius kardiogramą paaiškėjo, kad tai buvo nervinio pobūdžio širdies priepuolis ir mediko konsultacija jai būtina.
„Jei pamatavus kraujospūdį matome, kad jis virš 180, stengiamės paaiškinti klientams, kodėl taip svarbu sulaukti greitosios pagalbos automobilio. Daugelis lietuvių nepatogiai jaučiasi, kai aplinkiniai jam nori padėti ir stengiasi išeiti iš vaistinės, tuomet susitariame, kad žmogus palauks bent penkiolika ar dvidešimt minučių ir vėl matuojame kraujo spaudimą, o tada ir nusprendžiame, išleisti žmogų į namus, paskambinti artimiesiems, ar kviesti greitąją pagalbą“, – akcentuoja vaistinės vedėja.
Rasa Dikčiuvienė primena, jog yra nemažai vizualių simptomų, kurie išduoda padidėjusį kraujospūdį: „Dažniausiai pasitaikantis simptomas – krūtinės skausmai. Žmogui paprastai pasidaro sunku kvėpuoti, jis yra išbalęs, jam prakaituoja rankos. Svarbu įsiminti, kad jei krūtinės skausmai nepraeina keičiant kūno padėtį, tai yra signalas, kad žmogui reikalingas nitro glicerinas“.
Vaistininkė pataria reguliariai matuoti spaudimą, nes gera savijauta dar nereiškia, kad širdis jaučiasi gerai. Taip pat rekomenduojama vengti sūraus maisto, stengtis patirti kuo mažiau streso, mankštintis ir atsisakyti žalingų įpročių.
Laura BIELSKĖ
Komunikacijos vadovė