Įprastai žmogus per dieną praranda 40-150 plaukų, bet šis skaičius gali stipriai padidėti dėl netinkamos jų priežiūros ar bendros žmogaus organizmo būklės pablogėjimo. Į holistinio požiūrio „AUM Wellness Clinic“ grožio pusryčius, susirinkęs gausus būrys svečių, tarp kurių atlikėja Monika Liu, vestuvių planuotoja Laura Vagonė, Erika Vitulskienė, Kristina Kulbušauskaitė, Gitana Bukauskienė, Eugenijus Vigner, Birutė Kalanovaitė, Stefanija Jokštytė, Ernesta Vizbaraitė, Andrė Balžekienė, išgirdo apie dažniausiai pasitaikančias plaukų slinkimo, plikimo ir galvos odos problemų priežastis, jų diagnostiką, inovatyviausius gydymo būdus, kasdienę priežiūrą ir net masažą.
Vilniaus centre įsikūrusi „AUM Wellness Clinic“ turbūt vienintelė rinkoje siūlo personalizuotą plaukų priežiūros programą, apimančią ne tik naujausius plaukų diagnostinius tyrimus ir trichologinį gydymą, bet ir bendrą sveikatos būklės ištyrimą bei visų reikiamų specialistų bei priemonių įtraukimą.
Anot „AUM Wellness Clinic“ gydytojos dermatovenerologės-trichologės Aušrinės Ramanauskaitės, plaukų slinkimo priežasčių ir sprendimų spektras yra toks platus, kad sau uždėti etiketes „genetika“, „amžius“, „stresas darbe“, nėra išmintinga.
„Momentinis plaukų slinkimas gali pasireikšti dėl trumpalaikio ir ilgalaikio streso, didelio šoko, hormonų svyravimo, įvairių ligų ir uždegiminių procesų organizme, medikamentų vartojimo, operacijų, chemoterapijos, fizinio išsekimo, psichologinių ir psichikos sutrikimų bei griežtos dietos. Reikia nepamiršti ir fiziologinio plaukų slinkimo, kuris priklauso nuo plaukų augimo sezoninių ciklų – pavasarį ir rudenį daugumai žmonių plaukai slenka intensyviau. Be to, tiek moterims, tiek vyrams gali pasireikšti androgeninis plikimas, nulemtas hormonų pertekliaus bei genetinio paveldimumo“, – galimas priežastis vardina gydytoja A. Ramanauskaitė.
Reklaminių tekstų pulikavimo galimybės Lietuvos informaciniuose portaluose.
Kada – jau problema?
Į gydytoją dermatologą ar trichologą būtina kreiptis, jei intensyvus plaukų slinkimas užtrunka ilgiau nei 2-3 mėnesius, galvos oda gausiai pleiskanoja arba niežti, atsiranda galvos odos paraudimas, pasireiškia išplikimo židinukai, atsiranda pūlinukai.
Vienas iš modernių būdų nustatyti odos ir plaukų būklę – skaitmeninis plaukų svogūnėlių tyrimas „Trichoscan“ su naujausios kartos „Fotofinder“ įranga. Šios kompleksinės galvos odos ir plaukų būklės kompiuterinės trichoskopijos dėka galvos odą ir plaukus galima padidinti iki 400 kartų ir nustatyti visų plaukų būklę – mechaninių bei cheminių pažeidimų vietas, svogūnėlio būklę, struktūros defektus, plauko stiebo įskilimus ir lūžius, plaukų galiukų skilinėjimą. Tyrimo metu apskaičiuojamas plaukų skaičius, tankis, įvertinamos plaukų augimo fazės.
Gydytoja A. Ramanauskaitė teigia, kad tyrimų rezultatai archyvuojami, todėl galima sekti ir vertinti gydymo efektyvumą. Esant sudėtingesniems atvejams – analizei pasitelkiamas dirbtinis intelektas (AI) bei konsultuojamasi standartizuotais geros raiškos vaizdais nuotoliniu būdu su tarptautine trichologų bendruomene.
Efektyviausi gydymo būdai
Pasak A. Ramanauskaitės, dažna klaida – bandymas plaukų problemas spręsti ieškant „stebuklingo“ šampūno, stabdančio plaukų slinkimą, gydančio galvos odą. Taip uždelsiamas tikrosios problemos sprendimas ir pabloginama bendra situacija.
Remiantis profesionalių tyrimų rezultatais, „AUM Wellness Clinic“ siūlo personalizuotą plaukų priežiūros planą, kuris dažniausiai įtraukia ne tik gydytojus trichologus, bet ir kitų sričių specialistus bei gydymo priemones. Pasak klinikos įkūrėjos Violetos Jurgaitienės, „kiekvienas iš mūsų esame unikalus, tad ir kiekvieno iš mūsų atvejis turi būti vertinamas individualiai ir profesionaliai“.
Jurgaitienė dalinasi, kad tik gydytojas-trichologas gali skirti pacientui nuo vietinio poveikio priemonių (šampūnų losjonų, tepamų vaistų), geriamų vaistų ir papildų bei injekcinių terapijų (mezoterapija, PRP, lokalūs leidžiami vaistai į paodį) iki alternatyvių priemonių (lazerinio gydymo, masažų). Priklausomai nuo asmens tyrimo rezultatų ir problemos gylio, į plaukų gydymo ir priežiūros planą gali būti įtraukiami endokrinologas, ginekologas, funkcinės medicinos gydytojas, psichologas, dietologas ir kitų sričių specialistai.
„Dėl nuolat spartėjančio gyvenimo tempo ir augančio patiriamo streso kiekio, pastaraisiais metais stebimas vis jaunesnio amžiaus vyrų ir moterų plaukų slinkimo ir plikimo atvejai. Efektyviausio gydymo parinkimui – svarbiausia tiksliai ir laiku diagnozuoti problemų priežastis bei spręsti problemą sistemiškai, ne tik skiriant vietinio poveikio priemones, bet garantuojant personalizuotą ir visapusišką pagalbą, pagal poreikį įtraukiant atitinkamus gydytojus, psichologus, fizioterapeutus, sveikos gyvensenos, mitybos, miego ar kitus specialistus“, – apibendrina V. Jurgaitienė.
Guoda Chranovskytė-Giedraitė