13.2 C
Druskininkai
2024 / 03 / 28

Ekspertai išsakė savo nuomonę apie emocijas matuojantį prietaisą

Ar jau skaitėte?

Paskutiniais duomenimis Lietuvoje 100-ui tūkst. gyventojų tenka 381 depresija sergantis žmogus. Ši liga ir viena dažniausių pasaulyje – sergančiųjų skaičius šiuo metu viršija 300 milijonų ir, prognozuojama, artimiausiu metu tik augs. Ekspertų teigimu, emocinių sutrikimų gydymas būtų efektyvesnis, jei pakankamai dėmesio skirtume ankstyviesiems jų etapams bei laiku užfiksuotume emocinius pokyčius. Tam šalies specialistai ryžtasi diegti naujus technologinius sprendimus, grįstus moksliniais tyrimais ir ilgalaikio pacientų stebėjimo praktika.

- Reklama -

2017 m. reaguodami į prastėjančią visuomenės psichologinę būseną, Lietuvos specialistai ėmė vystyti technologinės sistemos, galinčios fiksuoti svarbius emocinius pokyčius, idėją.

„Jausmomačiu“ pavadinta technologinė sistema bus skirta matuoti, rinkti ir rodyti duomenis apie žmogaus emocinę būseną, sekti ilgalaikes emocijų bei jausmų kitimo tendencijas. Įrankis atpažins pasibjaurėjimą, džiaugsmą, nuostabą, pyktį, baimę, liūdesį bei taps nauja medicinine priemone psichologinių ligų prevencijai ir gydymui.

Psichoterapeuto Olego Lapino teigimu, inovacija, galinti nustatyti tikslią žmogaus emociją, padėtų išvengti daugybės psichosomatinių ligų. Tačiau yra viena svarbi sąlyga – tokį produktą turi gaminti žmonės, kurie gali remtis moksline patirtimi ir yra išnagrinėję pasaulinę praktiką.

Žmonių emocijoms vis dar neskiriama pakankamai dėmesio

Psichoterapeuto Olego Lapino teigimu, jei pavyktų atrasti tokį instrumentą – inovaciją, kuri padėtų nustatyti tikslią žmogaus emociją – išvengtume daugybės psichosomatinių ligų. Tačiau yra viena svarbi sąlyga – tokį produktą turi gaminti žmonės, kurie gali remtis moksline patirtimi ir yra išnagrinėję pasaulinę praktiką. Sujungus mokslines žinias ir inovacijas – galime turėti unikalų įrankį.

- Reklama -

„Tradiciškai Lietuvoje daugiausiai dėmesio skiriama pažintiniams procesams – mąstymui, dėmesiui, tačiau ignoruojama emocinė dalis, tiesiogiai susijusi su nerimu ir depresija. Žinoma, emocijos ne taip lengvai „pasiduoda“ tyrimams. Dėl šios priežasties, kiekviena inovacija, kuri gali įvertinti emocinę žmogaus būseną, yra aukso vertės“, – komentavo psichoterapeutas.

O. Lapino nuomone, jei būtų sukurtas prietaisas, matuojantis ir renkantis žmogaus emocijas, psichoterapeutai turėtų puikų pagalbinį įrankį, o žmonėms būtų paprasčiau vertinti savo jausmus, o tai padėtų gerinti santykius su artimais žmonėmis, darbo kolektyvu. Žinoma, palengvins darbą vidaus ligų gydytojams, ypač psichosomatinių susirgimų nustatymą, diagnozavimą, kurie dažnai sako, kad kas trečias pacientas turi psichosomatinių sutrikimų, kurie atsiranda dėl pykčio, nusivylimo, liūdesio, praeities traumų, ir kt.

„Labai svarbu suvokti ir išreikšti savo liūdesį, tai padeda išvengti panikos priepuolių. Emocijų pažinimas tobulina mūsų emocinį intelektą ir padeda išvengti psichikos ligų“, – pabrėžė O. Lapinas.

Ar yra panašių prietaisų Lietuvoje? O. Lapinas sako, kad dalinių panašumų galima rasti, pavyzdžiui, su termovizija, kai matuojama temperatūra esant skirtingoms emocinėms būsenoms. Taip daroma Vilniaus gatvių sankryžose. Visgi, toks aparatas negali nustatyti tikslaus emocijų lygio.

- Reklama -

Lietuvoje įgyvendinti šią idėją realu, bet prireiks ne vieno mokslinio eksperimento

VGTU prof., dr. Artūras Kaklauskas atkreipė dėmesį, kad pasaulio rinkoje panašių produktų, kurio vienetas kainuoja 4500 eurų yra, tačiau tam, kad padaryti unikalų ir iki 200-300 eur kainuojantį prietaisą, reikės ne vieno eksperimento bei daug investicijų reikalaujančių pastangų ir tai tikrai yra drąsus žingsnis.

„Pasaulyje yra prietaisų, kuriais galima matuoti kūno temperatūrą, kvėpavimo dažnį, smegenų bangas ir išvesti įvairius laimės ir emocijų rodiklius. Jei žmogus laimingas, tuomet geriau dirba jo logika, atmintis, mažiau serga. Realiu laiku galima vertinti emocijas, diagnozuoti psichines ligas, o tuomet imtis atitinkamų veiksmų. Pagrindinis tikslas turėtų būti patikimumas, o tam reikia atlikti daug tyrimų ir pasitelkti toje srityje turinčius kompetenciją specialistus”, – sakė A. Kaklauskas.

Orientuojamasi ne tik į suaugusius, bet ir į vaikus

Neseniai pradėto vykdyti ikiprekybinio pirkimo, kurio tikslas sukurti technologinę sistemą – „Jausmomatis” – paskatino visuomenės susidomėjimą. Ar tikrai realu Lietuvoje turėti jausmus ir emocinę būseną ne tik fiksuojantį ir ilgalaikes emocijų bei jausmų kitimo tendencijas stebintį prietaisą?

Pasak Trakų rajono savivaldybės pedagoginės psichologinės tarnybos direktorės Ievos Jakonienės, pagrindinė problema, kurią siekiama išspręsti sukūrus tokią inovaciją – nepakankamas žmogaus emocijų pažinimas ir dėmesys joms, galintis turėti neigiamų pasekmių tiek individo, tiek visos visuomenės vystymuisi.

„Inovatyvus prietaisas galėtų būti naudojamas suaugusių asmenų sveikatos ir socialinių problemų vertinimui ir prevencijai. Emocijų pažinimas ypač aktualus tokiais atvejais, kai pats tiriamasis negali sąmoningai išreikšti savo emocijų dėl tam tikrų sutrikimų, ligos, amžiaus ar pan. dalykų. Visgi, sveikų asmenų emocijų pažinimas yra ne mažiau svarbus, nes vis didesnė visuomenės dalis dėl nuolatinės įtampos bei greito gyvenimo tempo nebesugeba atrasti laiko savęs pažinimui, emocinės būklės stebėsenai“, – komentavo I. Jakonienė.

Pašnekovės teigimu, prietaisas būtų ir pagalba tėvams, kurie yra atsakingi ne tik už vaikų auklėjimą, išsilavinimą, bet ir pagalbą išreikšti jausmus, kad vaikas galėtų socializuotis ir jaustis laimingas. Ankstyvas supratimas apie emocijas leidžia jauniems vaikams interpretuoti kitų patyrimus ir parodyti savas emocijas kultūroje priimtinu būdu.

Kokių pastangų prireiktų, kad būtų sukurtas toks prietaisas? I. Jakonienės teigimu, paskelbtas „Jausmomačio” ikiprekybinio pirkimo procesas susideda iš trijų etapų: inovatyvaus prietaiso koncepcijos sukūrimo, inovatyviojo produkto prototipo kūrimo ir inovatyviojo prietaiso bandomosios partijos sukūrimo.

Pirmojo etapo konkurso dalyviams, kurių pateikti pasiūlymai atitiks nustatytus reikalavimus, numatoma skirti 40 tūkst., antrojo etapo – 210 tūkst., o trečiojo – 415 tūkst. eurų. Detalesnę informaciją galima rasti paskelbtose ikiprekybinio pirkimo sąlygose.

„Tikime, kad Lietuvoje yra profesionalų, kurie, pasitelkdami savo turimas kompetencijas, sukauptą užsienio patirtį ir panaudodami skiriamas investicijas, sukurs šį unikalų ir naudingą ne tik mūsų šaliai produktą. Juk Lietuvoje esame sukūrę ne vieną inovatyvią, pasaulį nustebinusią technologiją ar įrankį“, – teigia specialistė.

- Reklama -

8 idėjos rudens išvykoms su šeima

Atostogų sezonui pasibaigus, metas leistis į atradimus ir pažinti Lietuvos regionus, kuriuose veiklos šį rudenį ypač gausu. Ką verta aplankyti rudens savaitgaliais Lietuvoje kartu su šeima? Tauragės pilis ir Pagramančio apžvalgos bokštas Planuojant išvyką po Žemaitiją,...

Chirurgas įspėja apie plačiai pasaulyje paplitusią ligą: net 80 proc. atvejų paveldima genetiškai

Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi veninį kraujotakos nepakankamumą. Pasak sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ kraujagyslių chirurgo Narimanto Markevičiaus, svarbu laiku atpažinti sveikatos sutrikimus...

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos? „Blusos gali tapti...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorė, imunologė dr. Aurelija Žvirblienė nesižavi imuniteto stiprinimo...

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė....

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu....

„airBaltic“ skelbia pirmas penkias naujas 2018-ųjų vasaros kryptis

Latvijos oro linijos „airBaltic“ skelbia pirmąsias kryptis 2018-ųjų vasaros sezonui, kuris prasidės 2018 metų kovo 27 dieną. Kitą vasarą „airBaltic“ savo skrydžių kryptis papildys daugiau nei penkiais naujais maršrutais. „Iki šiol 2017 metai „airBaltic“ buvo...

Plaukų slinkimo problemoms spręsti – ne „stebuklingi“ šampūnai

Įprastai žmogus per dieną praranda 40-150 plaukų, bet šis skaičius gali stipriai padidėti dėl netinkamos jų priežiūros ar bendros žmogaus organizmo būklės pablogėjimo. Į holistinio požiūrio „AUM Wellness Clinic“ grožio pusryčius, susirinkęs gausus būrys...

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas)

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas) Traškūs išorėje ir minkšti viduje – avinžirnių falafeliai užkariauja ne tik veganų virtuves: tradicinis Artimųjų Rytų ir Viduržemio jūros šalių patiekalas puikiai pritaikomas...

„Paysera“ Europos klientams pristato šaltibarščių spalvos mokėjimo kortelę

Lietuviška finansinių technologijų įmonė „Paysera“ pristatė šviesiai rožinę, arba tiksliau sakant, lietuviškų šaltibarščių spalvos „Visa“ mokėjimo kortelę. Tai yra trečioji naujo dizaino mokėjimo kortelė nuo praėjusių metų pavasario, kai įmonė pristatė naują logotipą ir...

Kaip su kondicionieriumi pagerinti oro kokybę namuose ir užtikrinti tinkamą temperatūrą?

Kondicionierių galima rasti kone kas penktame Lietuvos bute ar name. Dar penktadalis savininkų teigia artimoje ateityje planuojantys jį įsirengti – tokias tendencijas atskleidžia gyventojų apklausa. Visgi ekspertai pastebi, kad ne kiekvienas gyventojas išnaudoja tokius...

Prancūzija gelbės Amazonės miškus: rengiasi riboti sojos naudojimą

Jau apribojusi palmių aliejaus naudojimą degalams, Prancūzija ruošiasi žengti kitą žingsnį gelbėjant atogrąžų miškus. Agentūros „Platts“ šaltinių duomenimis, iš biodegalams naudojamų žaliavų sąrašo Prancūzijos Vyriausybė nuo 2021 m. ketina išbraukti sojų aliejų. Dėl augančios sojos...

Su stereotipais kovojanti regbininkė sūnus moko pagarbos

„Regbis man primena gyvenimą: kad ir kiek tave griautų, privalai atsistoti“, – sako Lietuvos moterų rinktinės žaidėja ir vaikų regbio trenerė Austėja Minkevičiūtė. Jaunos moters lūpomis kalba patirtis, būtent regbis jai padėjo atsitiesti po...

Teismas nepatikėjo taksi vairuotojo versija dėl keleivės sužalojimo

Klaipėdos apygardos teismas atmetė nuteistojo apeliacinį skundą ir konstatavo, jog taksi vairuotojas pirmosios instancijos teisme nuteistas pagrįstai – jam paskirta vienerių metų laisvės apribojimo bausmė, jis įpareigotas per visą bausmės laikotarpį neišvykti iš gyvenamosios...