ESO toliau siūlo mažinti elektros kainas gyventojams

128

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) lapkričio 30 d. paskelbė elektros ir dujų skirstymo bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) patikslintas visuomenines elektros energijos kainas 2018 metams. Bendrovė siūlo toliau mažinti kainas ir gyventojams, ir verslui.

Galutiniai kitų metų tarifai dar bus tikslinami, VKEKK apsisprendus dėl dar vienos elektros kainos dedamosios – VIAP (viešuosius interesus atitinkančių paslaugų) biudžeto ir visuomeninės elektros energijos kainos viršutinės ribos koregavimo.

„Kitąmet elektros kainas siūlome mažinti dėl sumažėjusios elektros energijos įsigijimo savikainos, mažėjančių perdavimo paslaugų bei ESO teikiamų elektros energijos visuomeninio tiekimo paslaugų kainų“, – sakė ESO Visuomeninio tiekėjo departamento direktorius Ramūnas Kiaulėnas.

Nuo 2018 metų „Standartinio“ vienos laiko zonos tarifo plano kainą ESO siūlo mažinti iki 11,10 centų už kWh. ESO klientai, pasirinkę „Standartinį“ dviejų laiko zonų tarifo planą, nuo kitų metų mokėtų 12,00 cento (dienos metu darbo dienomis) ir 8,80 cento už kWh (nakties metu ir savaitgaliais). Dviejų laiko zonų tarifo planai rekomenduojami tiems klientams, kurie apie 30 proc. elektros energijos suvartoja naktimis ir savaitgaliais.

Daugiau elektros energijos vartojantiems gyventojams ESO kitąmet ir toliau siūlys tarifų planus „Namai“ ir „Namai plius“ su pastoviąja kainos dalimi.

Verslo klientams, gaunantiems elektros energiją iš vidutinės įtampos tinklų, nuo 2018 metų persiuntimo paslaugos kainos (įskaitant VIAP) vidutiniškai mažėtų apie 8,5 proc., iš žemosios įtampos tinklų – 1,1 proc. Konkrečių verslo klientų išlaidos už elektros energijos persiuntimo paslaugą gali skirtis.

Kas sudaro elektros kainą gyventojams?

Elektros energijos įsigijimo kaina, sumokama elektros energijos gamintojams ir tiekėjams (įskaitant balansavimo energijos sąnaudas), kurią nustato VKEKK.

LITGRID AB teikiamos elektros energijos perdavimo paslaugos (persiuntimo aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinklais) kaina.

LITGRID AB teikiamų sisteminių paslaugų kaina. Šios paslaugos užtikrina energetikos sistemos darbo stabilumą ir patikimumą, sisteminių avarijų prevenciją ir likvidavimą, reikiamą galios rezervą bei pralaidumą perdavimo tinklais, laikantis nustatytų elektros energijos tiekimo kokybės ir patikimumo reikalavimų, o taip pat užtikrina naujų tarptautinių jungčių į Švediją ir Lenkiją aptarnavimą.

ESO Elektros energijos skirstymo vidutinės ir žemosios įtampos tinklais kaina. Ji priklauso nuo įtampos, iš kurios vartotojai gauna elektros energiją.

ESO Elektros energijos visuomeninio tiekimo (elektros energijos pardavimo, vartotojų aptarnavimo paslaugų ir kt.) kaina.

VIAP (viešuosius interesus atitinkančių paslaugų) kaina, kurią nustato VKEKK, apima subsidijas gamintojams, kurie užtikrina elektros energijos gamybą būtiną elektros energijos tiekimo saugumui ir energetikos sistemos rezervams; subsidijas atsinaujinančius energijos išteklius naudojančioms elektrinėms (vėjo, saulės, hidro, biokuro); subsidijas tenkančias šaliai svarbiems strateginiams elektros energetikos objektams numatytiems Nacionalinėje energetikos strategijoje finansuoti ir pan.

PVM – mokesčiai valstybei (21 procentas nuo bendros paslaugų kainų sumos).

Akvilė Adomaitytė
Atstovė ryšiams su visuomene
AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO)