Šlapimo nelaikymas arba inkontinencija — liga, nuo kurios kenčia daugelis įvairaus amžiaus žmonių. Daugiau nei 200 tūkstančių pasaulyje gyvenančių žmonių jaučia šios ligos simptomus. Dažnai apie šį nemalonų sveikatos sutrikimą vengiama kalbėti, ir pagalbos kreipiamasi tik paūmėjus ligos simptomams. Nors su šlapimo nelaikymo problemomis dažniau susiduria moterys, vyrai taip pat serga šia liga. Ligos simptomai gali pasireikšti kiekvienam, nepriklausomai nuo lyties, amžiaus ar socialinės padėties.
Šlapimo nelaikymas — rimta liga ar laikinas sutrikimas?
Dažnas šlapinimasis, šlapimo nelaikymas juokiantis ar čiaudint ne visiems atrodo pavojingas. Daugelis net nesusimąsto, kad tai gali būti itin nemalonios ligos simptomai. Gydytojų teigimu, bet koks nevalingas šlapimo pratekėjimas yra laikomas šlapimo nelaikymo simptomu. Ir nors apie tokias problemas garsiai kalbėti nemalonu, tačiau nesigydant trumpalaikis šlapimo pratekėjimas gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Kauno Ąžuolyno medicinos klinikos gydytojos teigimu, yra trys šlapimo nelaikymo rūšys:
- krūvio šlapimo nelaikymas, dirgli šlapimo pūslė ir mišrus šlapimo nelaikymas. Krūvio šlapimo nelaikymas yra vienas dažniausiai pasitaikančių. Esant krūvio šlapimo nelaikymui, nevalingas šlapimo tekėjimas pasireiškia bet kokio fizinio krūvio metu, kosint, čiaudint, juokiantis, keliant sunkius daiktus.
- Dirglios šlapimo pūslės sindromą įtakoja nevalingi tuštinamojo raumens susitraukimai. Šio tipo šlapimo nelaikymas pasireiškia dažnu, staigiu šlapinimusi dienos ir nakties metu.
- Mišrus šlapimo nelaikymas pasireiškia pirmųjų dviejų šlapimo nelaikymo rūšių simptomų deriniu. Šlapimas gali tekėti tiek dėl šlapimo pūslės dirginimo, tiek dėl fizinio krūvio. Bet kuriuo atveju, šlapimo nelaikymas gali išsivystyti į sunkesnę stadiją, todėl atsiradusių simptomų nereikėtų ignoruoti. Net ir nedažnas šlapimo pratekėjimas gali signalizuoti apie gresiančius sveikatos sutrikimus, todėl reikėtų kreiptis į gydytoją ir nedelsti.
Sergamumo statistika: kodėl moterys serga dažniau nei vyrai?
Remiantis statistikos duomenimis, su šlapimo nelaikymo problemomis susiduria apie 30 proc. moterų ir apie 5 proc. vyrų virš 65 metų. Kas penkta trisdešimties metų moteris turi problemų su šlapimo sulaikymu krūvio metu, daugelį iš jų vargina ir dirgli šlapimo pūslė. Šlapinimosi sutrikimai būdingi ir vyrams, tačiau moterys serga du kartus dažniau. Tai įtakoja keletas veiksnių: gimdymo traumos, mažojo dubens operacijos, sunkus fizinis krūvis, vidurių užkietėjimas, ilgai užsitęsęs kosulys, lėtinės ligos, moteriškų ligų komplikacijos, kai kurie medikamentai. Šlapimo nelaikymas gali būti aborto ar menopauzės pasėkmė, nes prasidėjus šiam ciklui sumažėja lytinių hormonų estrogenų, suglemba raumenys. Įtakos turi ir nutukimas, pilvo ertmės operacijos — pasakoja Kauno Ąžuolyno medicinos klinikos gydytoja ginekologė. Nepaisant to, šlapimo nelaikymas dažnai kamuoja ir vyrus. Remiantis tyrimų duomenimis, vyrų, ir moterų sergamumo rodikliai tampa vienodi sulaukus aštuoniasdešimties ar daugiau metų.
Gydymas ir profilaktika
Šlapimo nelaikymo gydymas priklauso nuo ligos simptomų ir stadijos.
Esant pirminiams simptomams galima gydytis taikant bendrąsias priemones, tokias kaip specialios mankštos, Kėgelio pratimai, fizioterapija.
Pirminius šlapimo nelaikymo simptomus, I-o ir II-o laipsnio šlapimo nelaikymą (kosint, čiaudint, fizinio krūvio įtaka) galima gydyti PRP ( Trombocitais praturtinta kraujo plazma ) procedūromis, kurios kartu veiksmingai pašalina nemalonius ligos veiksnius.
Sunkesnės šlapimo nelaikymo stadijos gydomos atliekant chirurginę operaciją. Svarbu nepamiršti, kad gydymą turi paskirti gydytojas.
Kauno Ąžuolyno medicinos klinikos gydytoja ginekologė pataria neskubėti atlikti chirurginę operaciją, nes Lietuvoje jau praktikuojamas lazerinis ginekologinis gydymas šiai problemai spręsti. Šis gydymas lazeriu daugelį pasaulio šalių sėkmingai gydomas jau kelis metus, pasaulyje ši gydymo procedūra žinoma kaip FemiLift procedūra. Izraelio kompanija Alma Lazers naujausias technologijas panaudojo lazeriui Alma Pixel CO2 sukurti, kuriuo ir atliekama FemiLift šlapimo nelaikymo procedūra. Gauti geriausi klinikinių tyrimų rezultatai įrodė jų technologijos veiksmingumą. Tai neskausminga procedūra lazeriu, trunkanti iki vienos valandos laiko, kurios dėka atstatoma audinių struktūra. Rekomenduojama atlikti tris gydomąsias procedūras kas mėnesį ir vieną profilaktinę po metų. Siekiant išlaikyti gautus rezultatus galima procedūrą kartoti po dviejų metų. Ąžuolyno medicinos klinikos gydytoja individualios konsultacijos metu kiekvienam pacientui patariama šlapimo nelaikymo problemos sprendimo būdą bei paaiškina šios FemiLift procedūros taikymą.
Labai svarbi ir sveika gyvensena, kuri taip pat įtakoja mūsų fiziologinius sveikatos pokyčius. Kuo daugiau dėmesio skirsime sveikam gyvenimo būdui, tuo ilgiau mėgausimės gera savijauta. Šlapimo nelaikymas nėra neišgydoma liga. Nors prisipažinti sergant šia liga dažnai gėdinga ir nemalonu — garsiai kalbėti būtina.
Šaltinis: www.azuolynas.com