Proveržis gydant insultą

196

„Galvos smegenų insultas – ūminis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas, kuris šiomis dienomis, net ir esant didžiulei medicinos mokslo pažangai, išlieka viena dažniausių mirties bei pagrindine ilgalaikio neįgalumo priežastimi. Pastaruosius kelerius metus iš eilės šalyje registruojama apytiksliai po 10 tūkst. ūminių insultų atvejų, o šia liga suserga ne tik vyresnio ir senyvo amžiaus ligoniai, bet ir jauni, darbingi žmonės. Būtent dėl šių bruožų insultas pelnytai „tituluojamas“ 21-ojo amžiaus rykšte“, – sako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Insulto centro vadovas dr. Aleksandras Vilionskis.

Tačiau šioje Ligoninėje veikiančio insulto klasterio medikai, pirmieji šalyje pradėję taikyti naujausius gydymo metodus, žada, kad dėl įsigytos naujos ir ypač modernios medicininės aparatūros galimybės pasveikti visoje Rytų Lietuvoje gyvenantiems žmonėms, netikėtai užkluptiems ūmių galvos smegenų kraujotakos sutrikimų, išaugs.
„Ūminio insulto specializuoto gydymo rezultatai tiesiogiai priklauso nuo laiko, kada pacientas pradėtas gydyti. Pagal šiuo metu galiojančias rekomendacijas, ūminio išeminio insulto gydymas intraveninės trombolizės (trombo „tirpinimas“ medikamentais) būdu gali būti taikomas praėjus ne daugiau nei 4,5 valandų, mechaninės trombektomijos (trombo „ištraukimas iš kraujagyslės“) – ne daugiau nei po 6 valandų nuo ligos pradžios. Vis dėlto, visose rekomendacijose aiškiai nurodoma, kad gydymas turi būti pradėtas kaip įmanoma greičiau, nes kiekvienas pusantros valandos uždelsimas galimybę visiškai pasveikti sumažina dvigubai“, – laiko svarbą akcentuoja dr. A. Vilionskis, kartu paaiškindamas, kad laikas svarbus tik tais atvejais, kai taikomas specializuotas gydymas. Tuo metu, taikant konservatyvų gydymą, pasak dr. A. Vilionskio, laiko veiksnys atsiduria antrame plane.

Gydytojas taip pat džiaugiasi, kad RVUL medikai, taikydami specializuotą patologijos gydymą, pirmauja visoje šalyje. „RVUL vidutinis laikas, per kurį nuo paciento atvykimo į Ligoninę pradėta intraveninė trombolizė, praėjusiais metais buvo trumpesnis nei 40 minučių. Šis rodiklis geriausias tarp visų insulto klasteriui priklausančių gydymo įstaigų Lietuvoje“, – pažymi RVUL Insulto centro vadovas.

Atsižvelgus į tai, kad kovoje su laiku reikalingos efektyviausios ir moderniausios priemonės, RVUL įsigijo naujos kartos 128 sluoksnių kompiuterinės tomografijos aparatą, leidžiantį greičiau atlikti reikalingus tyrimus ir ženkliai pagerinti šių tyrimų kokybę, bei angiografą, kuris būtinas atliekant trombektomijas. Įranga įsigyta įgyvendinat galvos smegenų kraujotakos ligų diagnostikos ir gydymo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimui skirtą projektą.

„Esame Ūminio išeminio insulto diagnostikos ir gydymo centras, kur gausus būrys profesionalių, patyrusių medikų dirba režimu 24/7 tam, kad būtų sukurtos sąlygos išgyventi bei išvengti žmogaus gyvenimo kokybę negrįžtamai pakeičiančių padarinių. Tad nauja įranga leis greičiau atlikti tyrimus, svariai pagerės jų kokybė, informatyvumas, o visų šių veiksnių visuma leis geriau atrinkti ligonius specializuotam gydymui ir greičiau jį pradėti“, – pabrėžia RVUL direktorius dr. Algimantas Pamerneckas.
Kelerių pastarųjų metų statistika rodo, kad į RVUL, palyginti su kitais šalyje veikiančiais insulto centrais, pacientų, sergančių ūminiu išeminiu insultu, patenka daugiau, o jų srautas kasmet, pradedant 2014 m., kai pradėta insultų klasterio veikla, dar ir auga.

Nuo 2014 metų iki 2017 metų šia patologija sergančiųjų RVUL padaugėjo 40 proc. – nuo 791 paciento 2014 m. iki 1200 pacientų 2017 m. Be to, vien pernai Ligoninėje atlikta per 200 intraveninės trombolizės procedūrų ir apie 80 mechaninių trombektomijų.

Gydytoja neurologė, II Neurologijos su smegenų kraujotakos sutrikimais skyriaus vedėja dr. Inga Slautaitė pastebi, kad naujas kompiuterinis tomografas – tarsi didesnė garantija kiekvienam potencialiam mūsų Ligoninės pacientui.
„Žmogui patyrus insultą, kiekviena minutė yra gyvybiškai svarbi, ypač tada, kai numatomas specializuotas gydymas – intraveninė trombolizė ar trombektomija. Todėl tai, kad naujausios kartos aparatu tyrimas atliekamas greičiau ir kokybiškiau, leis tikėtis geresnių gydymo rezultatų. Papildoma galimybė greitai ir tiksliai įvertinti smegenų audinio būklę užsikimšusios arterijos teritorijoje suteiks galimybę didesniam pacientų skaičiui atverti trombu užkimštą arteriją, atkurti kraujotaką. Be to, ypač svarbu tai, kad šį kompiuterinės tomografijos tyrimą naująja įranga galima atlikti ir kai ligonio būklė labai sunki, pavyzdžiui, dirbtinai ventiliuojamiems pacientams“, – sako dr. I. Slautaitė.

Naujuoju kompiuteriniu tomografu bus galima atlikti galvos smegenų perfuzijos tyrimą, kuris suteikia galimybę kiekybiškai įvertinti galvos smegenų kraujotaką, smegenų audinio pakenkimo apimtį, nustatyti galvos smegenų audinio grįžtamus ir negrįžtamus pakitimus. Šios naujosios įrangos galimybės pasitarnaus parenkant ankstyvo ūmaus insulto gydymo taktiką (trombolizę, mechaninę trombektomiją). Be to, nauja, pažangia įranga bus gaunama geresnė radiologinių vaizdų kokybė, atsiras galimybė atlikti daugiaplanes ir trimates rekonstrukcijas, o tai leis gydytojams radiologams ir gydytojams specialistams tiksliau pamatyti smulkesnius, subtilesnius pakitimus.

Tuo metu, susidariusius kraujo krešulius iš smegenų šalinantys RVUL Intervencinės radiologijos skyriaus medikai, 2012 m. pirmieji Lietuvoje atlikę sėkmingą trombektomiją iš galvos smegenų arterijų, džiaugiasi Ligoninėje sumontuotu moderniausiu angiografu.

„Pacientų, kuriuos ištinka ūmus išeminis insultas, srautas kasmet auga. Vien pernai 83 pacientams atlikome ūmaus išeminio insulto gydymą. Tai rodo, kad negalime sustoti vietoje, atvirkščiai – tiesiog privalome žengti koja kojon su technologijomis ir pasitelkti visas įmanomas naujausias priemones, kurios leistų į gyvenimą grąžinti į mūsų Ligoninę dėl išeminio insulto patekusius pacientus“, – sako Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas gyd. Audrius Širvinskas.

Savo ruožtu, direktoriaus pavaduotoja klinikiniam darbui gyd. Tatjana Golubajeva pastebi, kad intervencinės radiologijos specialistai yra sukaupę visas reikalingas žinias ir įgiję reikiamą patirtį, tad įsigytas modernus įrenginys bus išnaudojamas pilnu pajėgumu gydant vis didesnės kokybės ir saugumo reikalavimus keliančias galvos smegenų kraujagyslių patologijas.

Papildoma informacija

Nuo 2014 m. sausio 1 dienos RVUL veikia insulto klasteris – insulto diagnostikos ir gydymo centras, t. y., organizacinė struktūra, apimanti įvairių sričių specialistus, veikianti 24 valandas per parą ir užtikrinanti ankstyvą insulto diagnostiką, pacientų atranką ir galimybę reperfuziniam gydymui (normalios kraujotakos atkūrimui galvos smegenų arterijose), tolimesnę ligonio priežiūrą ir gydymą. Aiškus teritorinis paskirstymas turi garantuoti, kad nelaimės užkluptas pacientas laiku pateks ten, kur gaus tinkamiausią gydymą. Tokį gydymą šiuo metu Lietuvoje gali suteikti specializuoti centrai, veikiantys Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių ligoninėse.


Justina Petravičienė
VšĮ Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė
Dokumentų valdymo ir komunikacijos skyrius
Specialistė ryšiams su visuomene